Primož Jakopin, dnevnik posnetkov

Najdena jama
Stropna točka

9. maja 2024, 6 posnetkov

          Slike so večinoma velike približno 768 krat 1024 pik. Na začetkih opisov so zaporedne številke izvirnih datotek s posnetki. Na ekskurziji v Jamo Radošca 3, ki je potekala ob istem času in tudi iz Članske vasi (Radošca 3.1/15), so sodelovali Metod Di Batista, Marjan Baričič, Igor Maksim Košir - Ičo, Marjan Juvan - Manč, Janez Modrijan - Modrc, Marko Vogrič - Mare, Andrej Puc - Fofr, Jure Trenz in Anže Oblak.
          Namen obiska Najdene jame je bil preizkus novih paličnih LED svetilk za osvetljevanje oddaljenih, predvsem stropnih točk, v Dvorani nad Lijakom.

          Stran, besedila in fotografije copyright (c) Primož Jakopin - Klok 2024.


 


 
53593. LED reflektor in palična LED svetilka, z objektivom, iztegnjenim do konca v "tele" položaj, kakršne so bile uporabljene pri prvih dveh posnetkih v jami


 

 


 
53557. Pogled z vrha Dvorane nad Lijakom proti jugu po Piparskem rovu. Osvetljeno z dvema reflektorjema spredaj, eden desno prek roba slike, drugi skrit za skalo na levi spodaj, obrnjen v prostor, in štirimi paličnimi LED svetilkami, vseh v najbolj širokokotnem položaju. Dve sta bili spodaj pod prvo vrsto skal, obrnjeni proti jugu, dve pa za ovinkom v Piparskem rovu, obrnjeni nazaj. zadnji dve sta imeli premalo učinka, krog leve od obeh sprednjih lučk pa je viden na nasprotni steni malo pod sredino slike. Klik na sliko in potem še eden jo prikažeta v polni ločljivosti.


 

 


 
53558. Posnetek, narejen s tremi paličnimi 20 W LED lučkami ozkega svetlobnega snopa, usmerjenimi s točk na levi in desni strani ter na sredini slike, pa še dvema širokokotnima 10 W LED reflektorjema. Avtor se je osvetlil s svetlobo rezervne čelne svetilke, položene na skalo ob boku in usmerjene v ploskev levo od njega. Za povečavo spet dvakrat kliknite na sliko.


 

 


 
53561. Na eni izmed skal na vrhu dvorane je neznani ljubitelj oblikovanja iz gline pustil tehle pet kock, brez reda položenih, skupaj. Avtor jih je sestavil v tale stolp, visok 10 cm.


 

 


 
53563. Hieroglifi na steni v niši na vrhu dvorane. Zajeta dolžina na celi sliki je malo več kot en meter.


 

 


 
53565. Pogled na dno 4 metre visoke vhodne stopnje v jamo. Dolžina palice, ki je avtorju dobro služila pri vzponu po spolzkem klancu v Šerkovem rovu, je 176 cm.


 

 

Povezani strani:


 



 

  Petnjak, 2. maja 2024     Skednena jama, 11. maja 2024  
 


 


Stran, besedila in fotografije je pripravil Primož Jakopin - Klok, član Društva za raziskovanjem jam Ljubljana (DZRJL), ki sprejema tudi pripombe, na naslov primoz jakopin guest arnes si (vstavite pike in afno na ustrezna mesta). Stran je nastala 13. maja 2024 in bila nazadnje spremenjena 26. julija 2024.

Naslov: https://www.jakopin.net/primoz/slike/2024/PJ20240509.php
    236